18 Temmuz 2012 Çarşamba

MİNİK DEFNELER İCİN 1 TÜP HAYATHerkese günaydın,

11 aylik bir bebegim var...ismi Ates...suan saglikli misil misil uyuyor...belki de herzamankinden daha fazla sukrettigim bir gun...bugunun adını umut koyalım..bir umut deyip, isin ucundan tutalım..nereden, ne zaman, ne çıkacağı hic belli olmaz...anneyim...ve anneler bilirler ki evlatları icin yapılamayacak hicbirsey yoktur...son nefesimizi verene kadar bu kalp hep cocuklarımızın kalbiyle bir olup atar...aşağıda paylaştığım yazıyı, lutfen usenmeden okuyun...kurdugum empati icimi kiymik kiymik yapti...bir arkadaşımın minik kızı Defne...o minicik yuregiyle nerdeyse 1 yıldır bu hastalikla yasam mücadelesi veriyor...yasitlari gibi gule oynaya oyuncaklariyla oynamak varken, hastane odalarinda henuz algilayamadigi bir hayatin yukunu bedeninde tasiyor...Üzülmek, kahrolmak yetmiyor....bir gun hepimizin basina gelebilir...hic ummadigimiz anda, tipki Meltem ile Metin' in oldugu gibi... birsey yapmalı..herkes elini tasın altına sokmalı...BİR TÜP KAN...BİR DÜNYA UMUT!

Blogger annelerden de ayni destegi bekliyorum....takipçileri cok olan blogumu takip edenler, lutfen yayınlayın...belki bir cana siz can katarsınız.

Sevgiler

Muge


"Merhaba ;2 yaşında ki kızımız Defne için ilik arıyoruz.Tarih ; 11 Mart 2011. Küçük kızımız Defne ‘nin rahatsızlanması sonucu doktora gittik. Bir takım test ve tetkiklerden sonra , doktorumuz teşhisin Mix Infant Lösemi (Kan kanseri) olduğunu söyledi. Doktorumuzun bu hastalıklar ile ilgili , kurtulma şansının tüm faktörler göz önünde bulununca %15 olduğunu belirtince yıkıldık. İlk günler gerçekten çok zordu . Travmayı atlatabilmek bir yana geçen her saniye aleyhimize işliyordu. Bu illetin neden bizim başımıza geldiğini anlamaya çalıştıkça daha çok acı çekiyorduk. En önemlisi de sebebini bilemediğimiz bir hastalıkla nasıl başa çıkabileceğimizi bile bilemiyorduk. Defne ; Şişli Etfal Çocuk Hastanesinde kemoterapi bloklarına hemen başladı 2011 Kasım ayına geldiğimizde doktorumuz Defne ‘nin iyi bir yola girdiğini ve idame (koruyucu) tedaviye başlayacağını söyledi. O an ki mutluluk inanılmazdı. İçimizde ki umut parçaları ile bu uzun ve zor yolda emeklemeye devam ettik. Mayıs 2012 ayında Defne ‘nin ani rahatsızlığı ile tekrar hastaneye gittiğimizde maalesef doktorumuz hastalığın nüks (erken relaps) ettiğini belirtti. Bu ikinci yıkılışımız oldu. Defne sadece 6 ay dayanabilmişti . Bu illet hastalık ile bir kez daha savaşmak durumundayız. Doktorumuz kemoterapinin devam edeceğini ama bu arada muhakkak uygun ilik bulunması gerektiğini belirtti. Benim , eşimin ve büyük kızımız Zeynep’ in ilikleri uygun olmadı. Diğer akrabalara bakılıyor ama henüz bir sonuç yok.Türkiye ‘de Defne gibi ilik bekleyen yüzlerce hasta mevcut. Maalesef kemik iliği doku tiplendirmesi ile ilgili ilik bankasında çok fazla veri yok. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kemik İliği Bankası bu konuda en yetkin organizasyona sahip kurum. http://www.istanbul.edu.tr/itf/inde... Löseminin tam sebebi bilinmediği için etkin bir tedavisi yok. Bu hastalık herkesin ,her bebeğin veya çocuğun başına gelebilir. Unutmayın ! Bir tüp kan ile bir can kurtarabilirsiniz . Kan vermekten korkmayın.o İlik vücudumuzda bir fabrikada üretilir gibi her gün yeniden üretilir ve tükenmez.o İlik nakli acı veren bir şey değildir.o Vericiler bir hastaya kan verir gibi iliğini verebilir.o Vericiler hemen normal yaşantısına dönebilir. o Lütfen korkmayın, üşenmeyin, ertelemeyin...o Defne’ ye ve Defne gibi bir çok ilik nakli bekleyen hastaya bir şans verin.o Unutmayın bugün bizim başımıza gelen yarın sizin de başınıza gelebilir. Eğer gönüllü olmak isterseniz Kemik iliği Verici Rehberi (ek2) ‘ni okuyunuz ve bizlerle irtibata geçiniz. Aklınıza gelen her türlü sorularınız için 7/24 aşağıda ki telefondan veya mail adresinden ulaşabilirsiniz."

Saygılarımla

Metin Kursun - Meltem Yeşilyurt Kursun
0532 5086507
metinkursun@yahoo.com


_ HER GÜN 20 KİŞİ KAN VEREBİLİYOR, İMKANLAR KISITLI LÜTFEN ARAMADAN HAREKET ETMEYİN..

_ BİR AN ÖNCE ÇAPA KEMİK İLİĞİ BANKASINA GİDİLEREK BİR TÜP KAN BAĞIŞINDA BULUNARAK HEM DEFNEMİZE HEMDE İLİK NAKLİ BEKLEYEN BİNLERCE HASTAYA DONÖR OLABİLMEKTİR.

_ 2 AY İÇERİSİNDE 7/24 kan verebilirsiniz.. eğer mesai saatinde giderseniz ÇAPA KEMİK İLİĞİ BANKASINDA veriyorsunuz.. mesai saati dışında giderseniz FAKÜLTE İÇİNDEKİ KAN MERKEZİNE gidip "kemik iliği bağışcısı olmak istiyorum" diyip gene bir tüp kan verebilirsiniz...

http://www.istanbul.edu.tr/itf/inde...


- Posted using BlogPress from my iPad

2 yorum:

  1. Merhaba, blog unuzu çok beğendim ve "bu siteye katıl" butonundan takipçi olmak istiyorum. Sizi de kendi blog umda takipçi olmaya beklerim :)

    http://momsblognote.blogspot.com/

    YanıtlayınSil
  2. Tesekkurler, takibe aliyorum bende..sevgiler:)

    YanıtlayınSil