6 Kasım 2013 Çarşamba

YAZMAK, 26 AYLIK ATEŞ, ANNELİĞİM BLA BLA...


Hani çok istersin yazmayı ama bir türlü gelmez o ilahi zaman. Telaş dersin, heyecan dersin, yorgunumlar, hiç keyfim yoklar, daha sonralar havaya karışıp, diğer bahanelerle uçup giderler. Geri dönüp göz ucuyla baktığımda bir boşluk gördüm ki, işte bu üşüttü beni, korkarken üşür içim hep, ellerim soğur önce...çocukluktan yadigardır bana.

Birikmişliğim var. Nasıl anlatsam, nerden başlasam derken, başlangıçlar bana Ateşi hatırlatıyor artık. Eskiyi silip atmışlığım hep bundan. Bir çocuk "geliştiriyorum" Heyecan küpü...her an patlamaya hazır bombastik bir kıvama da giriyor arada. Fakat "O" geliştikçe, gözümün içinde yer yer ıslaklıklar oluyor. Güçleniyor, sağlamlaşıyorum...beraberinde ehlileşiyorum! Enerjimle ışığı, aydınlanmayı seçmem hep bu yüzden.
Ateş 26 aylık oldu. 26 aylık öğrenmeye açık acemi, iyiye güzele yakın bir anneyim. Uyandığımda başucu hayranlıklarımla sayfaları ağzım kulaklarımda çeviriyorum.

Bugünlerde komiğim oldu Ateş böceğim...daha hızlı nefes alıyor, hop oturup hop kalkıyoruz...dilimin ucunda söylenmeyen "aman dikkat" ler var. Hep kendimi tutmalar, sabırlar ama en çok şükürler var. "Hayır" dan çok "evet" in türevleri var benim lugatımda. Başka evetler kurtarıcılarım oluyor kriz anlarında ki...çok kriz anı yaşadığımızı söyleyemem. 14 aylık itibariyle akşamları kendi yatağında "yanlız" uyuyor. Düzenini uzun zaman önce oturttuk. Yanı sıra iştahlı diyebilirim. Yeme problemi doğumdan bu yana yaşamadık. Benim için en önemlisi bunlardan öte mutlu bir çocuk mu? Yeterince oyun oynuyor mu? Henüz 2 yaşında...bırak! gülsün,eğlensin, zıplasın....ama mutlu olsun! dilediği gibi olsun...benim istediğim gibi değil! Etraf, eş dost böyle istiyor diye değil...kendi gibi, özgür ve özgüvenli olsun. Kişiliği bu yaşta gelişip oturduğu için, ona sürekli yapma etme diyen bir anne modeli olmadım. Olmayacağım da! Daha ziyade, nasıl anladığımı belli ederim ve anlamaya çalışırımla ilgiliyim. Ateşe onu anladığımı hissettirdiğimde uyum sağlıyor, sabretmeyi öğreniyor. Beraberinde sebat etmeyi, kararlı durmayı da ben öğrenmiş oluyorum.

Eskilerin bir lafı vardır. İçime anneanne kaçmadı ama, yazmadan da edemeyeceğim. "Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır" anne olunca daha iyi kavradım diyebilirim. Misal bugün
Ateş: anne çizgi film açarmısın
Ben: çizgi film kanalları uyumuş kapanmış
Ateş: kendini yere attı "ateş çizgi film izleyecek "
Ben: ateş sen çizgi film izlemek, çizgi film çizgi film çizgi film istiyorsun, biliyorum. Çizgi film evet çizgi film anlıyorum ama çizgi film kapanmış istersen bu kitapdaki ördekleri bana gösterir misin? Bulamıyorum...bana yardım etmen gerekiyor... Lütfeenn
Ateş: tamam annecim ateş yardım yapacak tamam
*****bu yöntemi harvey karp' ın "mahallenin en mutlu yumurcağı" kitabından öğrendim.

Yumuşak ses tonumla ve dünyanın en önemli olayı olarak görerek konuşuyorum. Sadece onu anladığımı hissetti ve bu konu kapandı. Her davranışı bir gelişim süreci....bir süzgeçten akarak ilerliyor. Sadece izliyor ve anlamaya çalışıyorum. Kendimle kaldığımda ki, ancak Ateş uyuduktan sonra bazı bazı zamanlarda oluyor. Büyüyor olması, beni içi dışı farklı bir boşluğa sürüklüyor. Kitaplarda okuduğumuz cümleleri bana anlattıkça ve her gün hızlıca yol aldıkça gururlanıyorum. Emeğim, sabrım, direncime göz ucuyla baktığımda, "meğer evlat olunca içimizdeki benlerden milyonlar ürüyormuş" diyorum. Bizim dışımızda ne benler varmış. Nasıl bir ilahi güç yükleniyormuş. Her gün öğreniyorum.

Kim sizi süpermen olarak görebilir çocuğunuzdan başka!

Sığınılan tek limansınız!

Şükürler kolkola bugün! Bilen bilir nazarları düşünmem! Dualara meleklere bağlıyım...

Şeker diyaloglar serisine başlıyorum yakında...

Sevgiyle ışıkla şükürle

Müge


38 yorum:

 1. O diyaloglara benimde başlamam lazım yoksa uçup gidiyor iyi hatırlattın geçen gün konuştuk ya ilham gelmeyince yazamıyoruz diye çok haklıyız,gelince de böyle güzel oluyor işte içinden dökülenler hep mutlu anlarınız olsun canım sevgiyle ışıkla😘😘

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mervecim canım çok teşekkür inşallah diyelim:))))

   Sil
 2. Ya o ilham gelmeden yazamıyoruz maalesef bugün ikimize de gelmiş😊 o şeker diyalogları benimde yazmam lazım be Mimi yoksa uçup gidiyor akıldan iyi akıl etmişsin

  Bu arada hep mutlu zamanlarınız olsun canım benim melekler korusun sizi ben çok zorluk yaşadım biliyorsun şimdi biri yazınca her şey yolunda diye ödüm kopuyor ayy ama çağırmayacaktık değil mi o zaman ne diyelim Sevgiyle Işıkla😘😘Nice 26 aylar olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bana ilham veren mekanlar var ve oralarda gerçekten bir vahiyyy iniyor...:))) içten gelmeli dediğimiz gibi gelmeden olmuyor çıkmıyor ı ıhhhh:)
   Mervoş çağırmaları pozitif yönde yapıyoruz canımmm oki:) sizinde daim olsun lmelekler korusun heppp...sakin dingin bir yaşamı olsun

   Sil
 3. Ateş çok şanslı. Iyi ki bu kadar bilinçli bir annesi var :)

  YanıtlaSil
 4. DUYGULARINIZI NE GÜZEL ANLATMIŞSINIZ
  EVLADINIZLA MUTLU HUZURLU SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM SİZE
  ALLAHA EMANET OLUN

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim konu evlat olunca akıyor gidiyor su gibi:) siz de , sevgiler

   Sil
 5. Ne güzel yazmışsınız henüz bir çocuğum yok ama okudukça karamsarlığa kapılıyordum nasıl olacak nasıl doğru bir birey olarak yetişecek diye. Gözümüzde çizili olan çocuk ağlar mızmızlanır istediğini yapmazsan susturamazsın vb daha pek çok örnek. Demek ki öyle değilmiş diyorum okudukça :)
  Sağlıkla ve mutlu büyüsün inşallah Ateş ve tüm yavrular
  Sevgiler =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuğun olduğunda sen sen ol sakin sabırlı ve sevgi dolu ol:) gerisi çorap söküğü:) çok teşekkürler güzel dileklerin için, doğru zamanda çocuğunun olması dileğiyle
   Sevgiler

   Sil
 6. Yazı diline bayıldığımı söylemem gerek, nasıl okuduğunu anlamadığın yazarlar vardır ya hani, akar gider onların kalemleri gözünün önünden, okuduğunu bile anlamazsın, öyle bir kalemin varmış, gerçekten bayıldım:)
  Nice 26 aylara Ateş'inle ve söylemeden geçmek olmaz, #seniyibirannesin :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tugbacım, utandırdın şimdi beni...:) çok teşekkür ederim beğenmene sevindim...dualar melekler korusun nice ateş ve demir gibileri....
   Sevgiler

   Sil
 7. Oğlumun küçüklüğünü okumuş gibi oldum . Aynı duyguları yeniden yaşadım sayende :)
  En güzel zamanları bu aylar , diyaloglarınız hep böyle devam eder umarım.
  Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tadını çıkartıyorum....gerçekten hızlı geçiyor yakalayabildiklerimi kaleme alıyorum hemen:)
   Çok teşekkürler sevgiler :)

   Sil
 8. yine çok tatlısınız..
  Karp'ın metotları kesinlikle sonuç veriyor..
  tatlı melekleri özgür bırakmak ve doyasıya kucaklamak,dokunmak çok önemli.
  sen de bu anlamda çok duyarlısın zaten, diyalogları da merakla bekliyorum:)
  çünkü çok tatlı oluyorrr
  ikinizi de kocaman öptümm:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Baharcım kitap hergün bana başka bir açı gösteriyor...bak bu da var dedirtiyor...iyiki almışım...
   Elimden geldiğince empati kurmaya çalışıyorum
   Diyaloglar çok güçlü offf komik bir seri olacak:)
   Çok sevgiler canım gülceye sana öpüldünüz

   Sil
 9. Ruhuna ve zihnine sağlık canım, olağanca içtenliğinle kaleme almışsın, yaşadıklarını. Yavrularımız, bizim gelişimimizi tamamlamamız ve doğru bildiklerimizle yetiştireceğimiz dünyanın en güzel canlıları olarak sunulmuşlar bize, böyle düşünüp hissediyorum. Yakışıklı Ateşinle, sağlıklı ve sabır dolu günler canım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öznur çok teşekkür ederim bu renkli samimi yorumun için. Dualar melekler korusun evlatlatımızı
   Sevgiyle

   Sil
 10. Tatli anne seker cocuk:)) ne guzel dillendirmiisn anneligi icindekini disindakini Ates bocegini..Ikinizede sarildim melekler hep yaninizda olsun..sevgiyle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım benim çok teşekkür ederim...biz de öptük sardık sarmaladık:)

   Sil
 11. Yüreğine kalemine sağlık canım :))

  YanıtlaSil
 12. çok rahatlıyorum ben, yazılarını okudukça. Muhteşemsin.
  Allah oğlunu sana bağışlasın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O hissi veriyorsam ne mutlu bana emreciim....kocaman bir amin diyorum....ada ne şanslı yüreği kocaman bir annesi var.
   Öptüm ikinizi de

   Sil
 13. Ateş böceği 26 aylık olmuşş,maşallah ona:))Harika ve çok mutlu bir çocuk yetişiyor,ne mutlu sana,ona ,şimdi ve ileride yanında olan ve olacak olan herkese:)Biz ne kadar pozitif ve sakin olursak onlar da o kadar iyi oluyor.Bu aralar zaman yok,yazamıyorum ama uğramak istedim,öptüm sevgilerimle:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tubacım özletme kendini lütfen ege de çok şanslı çünkü sakin bir annesin. Seni egeyi kucakladım, sevgiler

   Sil
 14. ne güzel yol bulmuşsunuz sakinleştirmek için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizde işe yaradı diyebilirim...her çocuk farklı bunu da unutmAmak lazım, çok sevgiler:)

   Sil
 15. Maşallah Ateşe kocaman olmuş. Yengem Hollandalı onlar da çocukları aynı usulle yetiştiriyorlar ve ikna ediyorlar. Çok inatçı 23 aylık bir yeğenim var ama annesi çok güzel kırıyor inadını, inatlaşmadan kırıyor bir de :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Demekki çocukta annesinin bu tavrını duruşunu kabul etmiş...benimsemiş süperrrr cnmmm:)

   Sil
 16. maasallah sıze ne kadar sıcak ne kadar heyecan dolu bır annelık. Ozendım dogrusu ;) sız yazınca farkettım ben son gunlerde hayırı cok kullanıyorum 2 tane oldugu ıcın bır an once krız gecsın dıye buyuk olanı cok sındırmekten korkuyorum. ben de ınsnaım ve son zamanlarda babamız da yok bu da benı daha da sert mızaclı yaptı galıba

  Ins. Hayırdan cok Evet kullanmayı yarından ıtıbaren hatırlayıp uygulamaya calısıcam

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 2 çocuk ayrı bir durumdur en iyisini sen bilirsin....zor ama olmayacak gibi değildir...inşallah istediğin gibi olur canım...sana sabır dolu günler diliyorum..çünkü eşin de olmayınca daha zor iş...ama sen güçlü bir annesin eminimmm:)

   Sil
 17. Hep ayni durumlar degil mi? Annelik harika bir duygu ve her ani ayri bir renk :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aylincim evet sen de aynı durumlardasın eminim:))) zor ama çok lezzetli bir tat bu annelik:)))

   Sil
 18. Annelik bambaşka bir duygu deniyor :) Heralde öyledir.

  YanıtlaSil
 19. Maşallah ne kadar güzel yazmışsınız cidden kaleminiz iyi :) sunuda belirtmeden geçemeyeceğim bilincli bir annesiniz;)

  YanıtlaSil