16 Mayıs 2013 Perşembe

SOSYAL ANNELER NİVOKİDO BULUŞMASI
13 Nisan' da sosyal anneler olarak güzel bir oluşuma imza attık. #sosyalanneler13nisandaotizmiöğreniyor ^#otizmifarketyasamipaylas adı altında twitter üzerinden örgütlendik. İstedik ki, bütün insanlık bilinçlensin farkındalık adına, "insan" olmak adına. Amacımız daha fazla kişiye ulaşmaktı. Umarım bu da gerçekleşecek hızlı bir şekilde. Nazım Özgün' ün annişi, gönüllü Otizm aktivisti M. İrem Afşin içimizi her cümlesinde ışıkla doldurdu, hayatımda sayısız sunum izledim ama bana iz bırakan böyle bir sunuma rastlamamıştım. Gözlerim buğulandı, kalbim ağrıdı, empati ya da farkındalık yetmezdi, daha fazlası daha fazlası mutlaka olmalı, olacak yani bu şart! ötesi berisi olamaz! Sevgili İrem #engelsizokul projesine de imza attı. Katılmak isteyenler, işin ucundan tutup, hayatı paylaşmak isteyenler, iletişime gecebilirler ( iremafsin@gmail.com)


Bizi ağırlayan mekan ise, Caddebostan NİVOKİDO Çocuk Mağazası. İçerisine girmeden huzurlu bir mekan olduğu o kadar belli ki. Güzel yemyeşil bir bahçe var önünde, hafif ılık esintiyle giriş yaptık. Uzak olmasam hergün uğrayabilirim. Puşetle rahatlıkla girebilirsiniz. İlk dikkatimi çeken oyuncakların ve kitapların rahat bir şekilde dizilmiş olması. Bu alışverişi kafamız karışmadan yapabileceğimize işaret. En önemlisi içeride oyun alanı da mevcut, OYNA, BEĞEN, AL konsepti özgürce oyuncak seçimine izin verilmesi , çocuğunuzu bir süre izleyip, tercih edeceği oyuncak konusunda fikir sahibi olmanız açısından çok önemli. Haftasonları da değerli eğitmenler, yazar ve dr söyleşileri oluyor. Takip edin derim:) Nivokido' ya bizleri ağırladıkları için, çok teşekkür ederiz. Yolları ışıklı olsun.

Ve günün dipnotları, otizme dair! aslında paylaşmaya çalıştığımız hayata dair, nasıl algılamak isterseniz;

 • Otizm, doğuştan geliyor, hamilelik sırasında ve anne karnında henüz tespit edilemiyor

 • Beynin, sinir sisteminin farklı gelişen yapısından ya da işleyişinden kaynaklandığı düşünülüyor

 • Genetik altyapıya dayanıyor

 • Karmaşık yapılı bir "hastalık" bu hastalık sonucunda gelişen farklılıklar yumağı

 • Her otizmli birey ortak özellikler haricinde, bir diğerinden farklı gelişir

 • Otizm yaklaşık 1 yaş civarında ilk belirtilerini gösteriyor, 8 aylık belirtiler başlıyor

 • Annenin sesi ve gülümsemesi gibi sosyal uyaranlara tepkisiz kalması veya tepkilerinde yavaşlık olması, göz teması kurmada zorluklar, motor gelişimde ve taklit becerilerinde gecikme, uyku ve yemek düzeninde sorunlar

 • Çok yaygın bir yanlış kanı; özellikle erkek çocukların geç konuştuğu veya anne/babası geç konuşan çocukların da geç konuşacağı düşüncesi

 • Erken teşhis çok önemli; yaşamın ilk 5 yılı, beynin en hızlı gelişim gösterdiği dönemdir.

 • Günümüzde 12 aylıktan itibaren tanı konulabiliyor

 • Erken teşhis=erken bireysel terapi=erken gelişme

 • Otizmli çocuklar mutlaka eğitim sistemi içerisinde yer almalı, çünkü eğitim otizmli birey için herşeyden önce "tedavi" demek

 • Eğitimde en büyük sorun "AYRIMCILIK"

 • Sevgili İrem dedi ki;
"Çocuğum otizmli olmasına rağmen, aldığı özel eğitimle gelişmeler göstererek, yaşıtlarıyla birlikte okuyabilecek düzeye geldi ancak başvurulan hiç bir okul oğlumu kabul etmek istemedi"

 • Eğitim , her vatandaş için anayasal hak, Otizmli çocuk için ise tedavi

 • Engelsiz yaşam için, farklı gelişen bireylere engel olmadan, farklılıkları kabul ederek, yaşamı paylaşmalıyız.

Sevgiyle ışıkla farkındalıkla,

Müge

- Posted using BlogPress from my iPad

14 yorum:

 1. Merhaba Müge :) Ne güzel ifade etmişsin... Nivokido'dan da Teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mekanın huzuru çok önemli, ışıl ışıl günler demek bu:) sevgiler

   Sil
 2. Harika bir etkinlik olmuş :)Facebook hsabımda bir çekiliş düzenliyorum.Bu akşam 21.00 de sona erecek.Kazanan kişi cumartesi günü cupcake kursuna gidecek.Şansını dene istersen canım :)http://facebook.com/istkazanbenkepce.Sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Büşracım merhaba, davetin için tşkler, sevgiler

   Sil
 3. Facebook hsabımda bir çekiliş düzenliyorum.Bu akşam 21.00 de sona erecek.Kazanan kişi cumartesi günü cupcake kursuna gidecek.Şansını dene istersen canım :)http://facebook.com/istkazanbenkepce.Sevgiler..

  YanıtlaSil
 4. canım ne faydalı etkinliklerde yer alıyorsun
  tebrik ediyorum öncelikle
  uğraşılarının amacına ulaşmasını diliyor ve kalbimle yanında olduğumu ifade etmek istiyorum:)
  öpüyoruz tatlı ateşi ve güzel annesini:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Baharcım canım benim inş dediğin gibi olacak:) biz de sardık sarmaladık seni ateş böceğimle:)

   Sil
 5. Paylaşımın için teşekkürler Mügecim, sağol verdiğin bilgiler için.

  YanıtlaSil
 6. canim senin su aktifligine hayranim enerjin hic bitmesin insallah , ayrica bu faydali bilgilendirmeler icin cok tesekkurler ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sibelcim canım, belki bir gün Türkiye ziyaretinde seni de aramızda görürüz, neden olmasın değil mi? Senin enerjin benden daha güçlüdür 1 değil 2 çocuk supersin super öptüm meleklerini seni:)

   Sil
 7. Mügecim çok güzel bir paylaşım,bilgilendirme için de teşekkürler.Farkındalık sadece kendi çocuklarımız için gerekli değil,başkalarına da yararımız dokunmalı.Çok güzel buluşmalara katılıyorsun,malesef uzaklıktan çok yere gidemiyorum:(yakın zamanda daha fazla katılabileceğimi ümit ediyorum.Çok öpüyorum sizi:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tubacım ilk fırsatta seni de aramızda görmek istiyoruz, konuşacak paylaşacak onca konu var:) bakırköyde kahvaltı organizasyonu olursa haberleşiyoruz, facebook da da takibe alabilirsin müge köklü atik blog
   Sevgiler Egeye ve sana

   Sil
  2. Çok sevinirim canım,b.köy bana çok yakın:)Çok öptüm sizi:)

   Sil